Jdi na obsah Jdi na menu
 


World of Warcraft

World of Warcraft - Stejně jako v jiných MMORPG titulech, i zde je důležité si dobře vybrat svůj budoucí charakter. Na výběr máte ze čtyř národů za Alianci (lidé, trpaslíci, gnomové a noční elfové) a ze čtyř Hordy (nemrtví, taureni, orkové a trollové). Ty se liší nejen vzhledem a velikostí, ale i vlastnostmi.
Pak následuje volba povolání, kterých je celkem 9. Některá však nejsou dostupná všem národům - a to především dvě univerzální, Paladin pro Alianci a Šaman pro Hordu. Pak už zbývá „jen“ si vytvořit svůj vzhled. Sice hráč nemá tolik možností, jako v některých jiných MMO hrách, ale nabídka je tu dostačující. Ve hře můžete nosit guildovní kroj a i každá část zbroje se na vás projeví, takže se lze dobře odlišit od ostatních.
První věc, co hráče zaujme ihned po vstupu do hry, je kreslené 3D grafické ztvárnění. Pokud jste hráli některou z dřívějších her ze světa Warcraftu, nebude to pro vás překvapení. Veškeré země na obou kontinentech (Kalimdor a Východní království) jsou propracované do posledních detailů, přestože hra hodně šetří polygony. Blizzardi z grafiky vyždímali maximum - a přitom si zahrajete i na relativně starších počítačích.
A ať už podmanivá grafika, skvělé rozvržení světa, nebo hudební doprovod… vše vytváří úžasnou atmosféru, pro kterou stojí za to hrát. Samotná atmosféra však nestačí a ani to není zdaleka to poslední, co nám tvůrci nadělili.
Za jak dlouho - a jestli vůbec - procestujete celý herní svět, to záleží jen na vás. Zemí, kam se můžete podívat, je skutečně mnoho a v každé máte k dispozici desítky questů, které čekají jen na vás. Za každý splněný quest získáte zkušenosti a mnohdy i peněžní či věcnou odměnu; navíc si tak zlepšujete pověst u národa či klanu, pro který úkoly plníte. Celkem je ve hře několik tisíc questů a jejich plnění je nejlepší způsob, jak sám či s partou (questy lze sdílet) procestovat celý svět, zažít dobrodružství i potyčky se znepřátelenými národy.
Co se herní mapy týče, je hezky provedená. Jak po ní putujete, odhalujete na ní nové a nové oblasti - za což vždy získáte i trošku zkušeností. Jedinou vadou mi přijde absence přidávání vlastních poznámek do mapy. Tato možnost mě zaujala v MMORPG Horizons a od té doby je to první vlastnost, kterou na každé mapě zkoumám.
První setkání s monstry, kterých se po světě potuluje nespočet, vás čeká hned u startovní oblasti. Asi bych měl rovnou říct, že WoW je hra zaměřená primárně na boj. A to jak s monstry, tak i mezi hráči samotnými. Celkem existují tři typy serverů - RP (Role-playing), Normal a PVP. Právě těch posledně zmíněných je nejvíc a od ostatních se odlišují tím, že ve velké části světa je povoleno PVP, takže vás může kdokoliv (i vlastní národ) přepadnout.
Naštěstí ale nehrozí, že byste přišli o výbavu. Ta se vám při každé smrti „jen“ trochu poškodí a vy se objevíte jako duch na hřbitově, kde máte dvě možnosti: dojít k tělu a oživit se bez postihů, nebo se okamžitě nechat oživit na hřbitově. To vám však přidá 25ˇ% poškození ke všem věcem - a navíc dostanete na 10 minut 75% postih na všechny vlastnosti. Takže je (většinou) lepší dojít k tělu, než být na 10 minut naprosto nepoužitelný a ještě s poškozenou výbavou.
Podívejme se ale na to hlavní. Jak probíhá samotný boj a jak se hra ovládá? Můžete buď kombinovat myš s klávesnicí (myš pro rozhlížení a klávesnice pro pohyb, skákání, úkroky, skilly, atd.), nebo hrát pouze myší (ve stylu Lineage 2). Já osobně si navykl na třetí možnost, kterou je pouze klávesnice a myš používám jen na manipulaci s věcmi:-)
Boj s nepřáteli probíhá tak, že protivníka označíte a poté k němvaše postava přiběhne nebo začnete pálit z dálky (podle toho za jaké povolání hrajete). Používání různých skillů a kouzel se nevyhnete, protože bez nich byste dlouho nepřežili. Ostatně – i mnoho příšer je na vás bude používat; budou vás zpomalovat, otravovat, omračovat... A na každou z nich se (obzvlášť u mágů) hodí trochu jiná taktika.
Hodně taktizovat budete muset i u vašich talentů. Vaše dovednosti budete totiž od desáté úrovně moci vylepšovat dáváním bodů do talentů, kterých má každé povolání tři kategorie. Ty pak zlepšují účinek vašich útoků, snižují dobu nabíjení nebo vám prostě zvyšují některou vlastnost.
Kromě obvyklých příšer jsou ve hře i tzv. Elite a Boss monstra. Zatímco běžné příšery dokážete zabít i když jsou o dva až tři levely výš než vy, s Elite a Boss budete mít problémy, i když budete na vyšším levelu vy. A v samotném PVP je rozdíl několika levelů znát víc, než byste čekali.
Abych nezapomněl, PVP se dá provozovat i ve speciálních lokacích, zvaných Battleground. Je to vlastně mapa, na jejíž stranách jsou hlavní tábory Aliance a Hordy a mezi nimi se nachází menší tábory. Cíl je jediný, zatlačit ty druhé odkud přišli a dobýt jejich tábor.
V této hře můžete bez týmové spolupráce na nějaká těžší místa, jakými například většina dungeonů je, zapomenout. Pokud ale najdete schopnou partu (max. pětičlennou), můžete do nějakého zajít - a uvnitř si vytvořit vlastní instanci.
Instance dungeonu se vytváří pouze pro danou partu a nikdy do té vaší nemůže vejít nikdo, kdo není s vámi; a naopak vy nikdy nemůžete vejít do cizí. Díky této možnosti máte jistotu, že i na přeplněném serveru si ve špičce budete moci užít pravou temnou atmosféru dungeonu plného příšer - namísto dálnice přecpané dobrodruhy marně pátrajícími po něček k zabití.
Další možností je vytvořit partu s více než pěti členy, té se říká „raid“ a může mít až 40 členů. Druhá možnost však nenabízí možnost sdílet questy a členům takové party z příšer nepadají questové předměty. Proč? Protože by to pak bylo moc snadné.
Samotného vás hra dlouho neudrží. Dříve nebo později si budete muset najít guildu (tohle se netýká jen vyložených samotářů). Nebo si můžete rovnou založit vlastní. Na to však potřebujete mimo sebe ještě 9 dalších zakladatelů a poplatek 10 stříbrňáků.
A co takové členství nabízí? Kromě toho, že můžete začít šplhat po žebříčku hodností (které může Guild Master změnit) si můžete s ostatními členy pomáhat jako peněžně, tak i darováním věcí. Mimo jiné, když jdete na výpravu s kolegy, nemusíte se o věci dělit s někým úplně cizím, s kým byste jinak šli. Lidé jsou často závistiví a chamtiví; a v guildě je alespoň možnost nějaké organizace a udržení pořádku. Navíc, jedině velké guildy jsou schopné uspořádat velká tažení na nepřátelská území - a to je teprve ta pravá zábava.
Mimochodem, každá guilda má možnost vytvořit si za 10 zlaťáků design vlastního kroje a každý člen si ho poté za 1 zlaťák může koupit a obléct. Pokud byste ale do guildy nechtěli a raději se vždy na chvíli přidali k nějaké cizí partě, využijete některé z možností, jak nastavit lootování (vybírání věcí z těl nepřátel) – například tu jsou Free for All (kdo dřív klikne, ten dřív bere), Master Looter (vůdce určí člena party a ten jediný pak má právo lootovat), Group Loot (členové se postupně střídají po jednom), apod.
Pomalu jsme se dostali k dalšímu důležitému prvku každé MMO hry - a tím je její ekonomika. Začínající hráč se může divit, že pořízení nejlevnějšího koně (či jiného dopravního prostředku) vyjde na 100 zlaťáků (1 zlaťák = 100 stříbrňáků a 1 stříbrňák= 100 měďáků), přičemž sám bude mít co dělat, aby si vydělal alespoň stříbrňák. Tak to ale je a je to jedině dobře.
Ceny věcí a skillů (za jejichž naučení musíte zaplatit) nutí člověka šetřit a neutrácet za každou blbost. Snadno nabyl, snadno pozbyl tu platí dvojnásob. Výbava se pochopitelně také poškozuje, tudíž musíte platit i za opravy. Ačkoliv se to nezdá, peníze budete potřebovat pořád. Platí se tu i za odeslání pošty ve hře; ačkoliv zde je to spíše symbolický poplatek 30 měďáků:-)
Ano, ve hře můžete posílat kromě běžných PM (osobních zpráv) i poštu. Na rozdíl od PM ale do ní můžete vložit i peníze nebo věci a po odeslání si je příjemce může ihned vybrat v nejbližší poštovní schránce.
Doposud jsem se nezmínil o interface hry. Ten je přehledný a veškeré okna a ikonky jsou perfektní a přehledné – přesně tak, jak jsme zvyklí z předchozích her z tohoto světa. Minimapa (se zoomem), aktuální čas (ve hře je stejný jako v reálu; respektive jako v reálu v místě, kde se nachází daný server), lišta se životy a manou (energií, adrenalinem – podle povolání), ikonka postavy + level, lišta zkušeností, záložka na skilly (lze mít i více záložek a přepínat je), ikony pro okna s informacemi o postavě, 5 míst pro inventář (respektive pro předměty obsahující inventář) a nakonec opravdu vymakané okno pro chat, které se po chvíli neaktivity minimalizuje a nepřekáží tak ve výhledu.
Nyní se konečně dostáváme k předmětům. Těch je ve hře nespočet a dělí se do pěti kategorií (viz. tabulka). Běžné předměty padají téměř ze všeho, ovšem Rare získáte pouze zřídka. A Epic? Pokud po nějakém toužíte, můžu vám leda popřát hodně štěstí.
Další možností jak získat věci je zdokonalovat se v některém z výrobních skillů a věci si vyrobit (budou mít v popisku jméno výrobce) - nebo je koupit od jiného řemeslníka. Některé věci jdou i vyztužit (zlepší ochranu) nebo očarovat (přidají bonus k vašim vlastnostem). Pochopitelně je na to potřeba určitá výše určité dovednosti, kterou většinou nemá jen tak někdo. A kdo má, ten si za ni nechává zaplatit.
Výrobní profese můžete rozdělit na těžební, které pouze získávají materiál (Mining, Skinning, Herbalism, Fishing) a výrobní, které ho zpracovávají(Alchemy, Blacksmithing, Cooking, Enchanting, Engineering, Leatherworking, Tailoring). Každý hráč může mít pouze jedno těžební a jedno výrobní povolání.
Zpět ale k samotné výbavě. Můžete nosit všechny základní části zbroje (hruď, ramena, paže, rukavice, nohy, boty, plášť, triko, guildovní kroj, amulet, 2 prsteny a ještě 2 šperky. Dále je zde místo pro zbraň a štít, případně pro hlavní a druhou (tzv. offhand) zbraň - např. dýka+dýka.
Poslední slot je pro střelnou nebo vrhací zbraň (luk, kuše, puška, dýka) a střelivo.
Mimochodem, zajímalo vás někdy třeba v jiné hře, co má nějaký jiný hráč na sobě? Ve WoW si to můžete snadno zjistit. Stačí stát někde poblíž objektu vašeho zájmu, označit ho a zvolit „Inspect“ (prozkoumat). Dokud bude dotyčný stát poblíž, můžete si prohlížet jeho kompletní výbavu:-)
Po zvukové a hudební stránce je hra naprosto perfektní. Všemožné zvuky a hlasy postav podbarvují již tak dobrou atmosféru, kterou ještě umocňuje hudba samotná. Během hry vůbec neruší a v zápalu hry si kolikrát ani nevšimnete, že něco hraje. WoW je opravdu vynikající hra, o čemž mimo jiné svědčí i její rekordní prodejnost. A pokud pominu některé drobnosti, které spraví patche, a připočítám nějaké ty datadisky pro prodloužení zábavy; tak nám zbude tak leda poněkud horší (na druhou stranu velmi povedená) grafika. A ve výsledku tak dostáveme perfektní hru s nízkými nároky na konfiguraci PC, díky čemuž je dostupná pro více hráčů než některé jiné konkurenční tituly (aneb nenápadná narážka na EverQuest 2.

Povolání
Druid - Ochránce přírody, který byl obdařen schopností měnit svou podobu na některá zvířata. Zároveň je to lesní čaroděj, vládnoucí starou a mocnou přírodní magií.
Hunter - Obratný bojovník spojený s přírodou. Umí perfektně ovládat střelné zbraně a přežívat v přírodě. Po jisté době se k němu může připojit i zvířecí společník.
Mage - Kouzelník, který sice moc nevydrží, ovšem právě a jedině on zná ta nejmocnější kouzla.
Paladin - Válečník disponující mnoha aurami a schopností oživit mrtvé.
Priest - Léčitel, bez něhož se neobejde žádná pořádná parta.
Rogue - Se dvěmi dýkami je to nebezpečný protivník, schopný útočit ze stínu a zasadit nepříteli smrtící závěrečný úder.
Shaman - Vůdce kmenu a schopný léčitel, který v boji spoutává živly pomocí totemů a rovněž se dokáže obstojně ohánět zbraní.
Warlock - Tento obávaný čaroděj dokáže snadno zapálit a sežehnout nepřátele na popel. Mimo to disponuje mnoha silnými a rychlými kouzly.
Warrior - Statečný a zdatný válečník, schopný používat spousty zbraní a mnoha silných útoků.

Profese
Alchemy - výroba lahviček
Blacksmithing - výroba zbraní, štítů, zbrojí
Cooking - vaření
Enchanting - očarovávaní předmětů
Engineering - výroba různých zařízení
First Aid - první pomoc, výroba obvazů
Fishing - rybaření
Herbalism - sběr bylinek a různých květů
Leatherworking - výroba kožených zbrojí
Mining - těžba rud
Skinning - stahování zvěře z kůže
Tailoring - výroba oblečení z látky
Poisoning - otravování jedem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

best

(mistr, 21. 7. 2009 21:57)

http://www.youtube.com/watch?v=dO3N2HCnu2Y